• Diyet Ürünler düşük kalorilidir. Yapılırken yağ miktarları azaltılır. Fakat şeker içerebilirler. Bu ürünleri alırken etiketleri dikkatle okunmalıdır. İçerisinde şeker olmamasına dikkat edilmelidir. Diyabetik ürünlerde ise rafine şeker bulunmaz. Kalorili (fruktoz, sorbitol) ya da kalorisiz (sakarin, siklamat, asesulfam-k) ya da çok düşük kalorili (aspartam) tatlandırıcılar içerirler. Diyabetik besinler diyete ek olarak değil, diğer yiyeceklerin yerine tüketilmelidir. Diyabetik sözcüğü, o yiyeceğin serbestçe kulanılabileceğini ve yararlı hatta tedavi edici olabileceğini göstermemektedir. Önerilen miktar aşılırsa barsaklar bozularak ishal başlar. Bu gıdalar şeker içermez. Fakat yüksek kalorilidir. Şişmanlamamak için yemenizde bir düzenleme yapmanız gereklidir. Tatlandırıcı içeren özel diyabetik ürünlerin tüketimi gerekli değildir. Diyabetli bireyler için evde yapılan yiyecek ve içecekler daha uygundur. Dikkat edilmesi gereken nokta, tatlandırıcının yiyeceğe piştikten sonra eklenmesidir.
 • Şeker hastalarında, şeker tadını veren, sağlık açısından sakıncası olmayan düşük kalorili veya kalori içermeyen yapay tatlandırıcılar kullanılabilir. Aspartam, sakarin, siklamat, asesulfam-k kalori içermeyen tatlandırıcı çeşitleridir. Yapılacak en doğru seçim ise damak tadınıza en uygun olan tatlandırıcıdır.
 • İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe sudur. Vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşmuştur. Su yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması, vücut ısısının denetimi için gereklidir.
 • Sağlıklı beslenmede tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağların dengeli tüketilmesi çok önemlidir. Zeytinyağı ve fındık yağı tekli doymamış yağlar grubundandır. Eğer salatanıza zeytinyağı koyuyor iseniz, yemeklerde çoklu doymamış yağ grubundaki ayçiçek veya soya veya mısırözü yağını kullanmanız daha doğru olacaktır.
 • Glisemik indeks, besinlerin tüketiminden sonraki iki saat içerisinde kan şekerinde görülen artışın beyaz ekmekle kıyaslanmasıdır. Kan şekerini düzenlemek için, düşük glisemik indeksli besin tüketimine önem verilmelidir. Posalı yiyeceklerin glisemik indeksi daha düşüktür. Yeme hızı, miktarı, işleme ve pişirme yöntemleri, yenen besinlerin kombinasyonları glisemik indeksi etkiler. Meyve- meyve suyundan, pirinç pilavı- pirinç çorbasından daha düşük glisemik indekse sahiptir. Yemekler yavaş yendiğinde, sindirim ve emilim daha yavaş olacağından glisemik indeks düşebilir.
 • Beyaz ekmek yerine kepek, çavdar, tam buğay gibi ekmekleri, pirinç pilavı yerine bulgur pilavını, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tercih edin. Kabuklu yenebilen meyveleri soymayın. Öğünlerde salata ve sebze bulundurun. Haftada en az iki kez kurubaklagil tüketi
 • Posa bitkilerden aldığımız karbonhidratlı yiyeceklerin sindirim özsuları (enzimleri) tarafından parçalanamayan kısımlarına verilen addır. Mide boşalmasını geciktirip karbonhidrat emilimini yavaşlatır, yemek sonrası kan şekeri yükselmelerini önler. Ayrıca kan yağlarına da olumlu etkileri saptanmıştır.
 • Karbonhidrat günlük diyetimizin %55- 60?ını oluşturmalıdır. Seçim yaparken kompleks karbonhidratlar denen sindirimi- emilimi daha yavaş olan sebze, meyve, kurubaklagil, kepekli ekmek gibi yiyecekleri seçmelisiniz.Şeker, şekerli içecekler, reçel, bal, tatlılar gibi hızlı kana karışan basit karbonhidratlardan uzak durmalısınız.
 • Gün içinde belirli saatlerde, belirli miktarda karbonhidrat almalısınız. Aksi takdirde kan şekeriniz arzu edilen değerlerin altına düşecektir. Ve/veya bir sonraki öğüne çok aç oturacağınızdan yemeniz gereken miktarların çok üstünde yiyeceksiniz. Bu da kan şekerinizi çok yükseltecektir. Tükettiğiniz yiyeceklerle kan şekeriniz arasında ciddi bir ilişki vardır. Bu nedenle altı öğün yemeye özen göstermelisiniz.
 • İdeal vücut ağırlığını belirlemek için farklı yöntemler kullanılabilir.*Vücut yağ ölçümleri,*Bel çevresi veya bel/kalça oranı,*Beden kitle indeksi (BKİ)Beden kitle indeksi: Vücut ağırlığınızı (kg) boyunuzun metrekaresine böldüğünüzde bulunan sonucun değerlendirilmesidir. Buna beden kitle indeksi denir. Klinikte en sık kullandığımız yöntemdir.Sınıflama BKİ__________________________<19 Zayıf19- 24.9 Normal25- 29.9 Hafif Şişman>30 Obez- Şişman
 • Kalori ihtiyacı günlük yapılan aktivitelere göre hesaplanır.(25-30-35-40) × (İdeal Kilo) = Günlük enerji ihtiyacını verir.25 kalori, yatan hasta için,30 kalori fiziksel olarak az aktif birey için,35 kalori aktif birey için40 kalori ise çok aktif birey için kullanılmaktadır.
 • Diyet yapmalısınız çünkü şeker hastalığının tedavisinde birinci ve vazgeçilmez basamak tıbbi beslenme tedavisidir. Tıbbi beslenme ve/veya ilaç tedaviniz ile birlikte, kan şekeri düzeyiniz normale yakın seviyelerde tutulur. Hipoglisemi ve hiperglisemi gelişmesi önlenir. Çocuklarda gelişmenin normal seyri sağlanır. Yetişkinlerde ideal vücut ağırlığı elde edilir ve uzun vadede bunun korunması sağlanır. Gebelikte ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenme bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Şeker hastalığına bağlı oluşabilecek büyük ve küçük damar komplikasyonlarının önlenmesi veya geciktirilmesi de diyete uyumunuza bağlıdır. Tıbbi beslenme tedavisi, yaşam kalitesini arttırmayı hedefler.