EMZİREN ANNELER İÇİN MUCİZE 5 BESİN

EMZİREN ANNELER İÇİN MUCİZE 5 BESİN

Süt salınımı için biliyoruz ki birçok faktöre dikkat etmek gerekir. Bunların başında: sık emzirmek, düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olmak, stresten uzak durmak, bol sıvı (özellikle su) tüketmek ve dengeli beslenmek.  Tüm çevresel faktörlerin yanında beslenme sanıyoruz ki en dikkat etmek istediğimiz, etmeye çalıştığımız ancak yanlış yönlendirmeler ve ısrarlarla en dikkat edemediğimiz kısım. Sizler için o muhteşem 5 besinden bahsettim:

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

İçerdiği kalsiyum, folik asit ve demir sayesinde sütün zenginleşmesinde önemi rol oynayan bu yeşillikleri (ıspanak, pazı, dereotu, maydanoz vb. ) az pişmiş şekilde ya da çiğ olarak tercih edebilirisiniz.

Zencefil

Özellikle gaz sancısı çeken bebekler için gayet yardımcı olan zencefil, ister baharatlarını yemek sularına bir miktar ekleyerek isterseniz çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda oldukça yüksek bir antioksidan içeriği bulunan zencefil, vücudu toksinlerden de temizlemeye yardımcı olacaktır.

Yulaf Ezmesi

Daha enerjik ve tok hissetmek, daha besleyici bir süte sahip olmak istersen işte aradığın besin! Kompleks karbonhidratların içerisinde en zengin içeriğe sahip olanlardan biridir yulaf. Emziren annelerim; laktozsuz süt ve yoğurt ile tüketebilir.

Yumurta

Mucize besin mi arıyorsun? İşte tam da o satırdasın. Faydalarını, içerik zenginliğini saymakla bitiremeyeceğimiz bu besini bebeğinizde bir tolerasyon gelişmediği sürece mutlaka tüketmelisiniz.

Kuru Meyveler

Özellikle tatlı isteği ve bağırsak aktiviteleri için ‘birebir’ diye ifade ettiğimiz bu besinlerin demir ve kalsiyum içerikleri de oldukça yüksektir. Günlük meyve gereksiniminizin bir porsiyonunu kuru meyve opsiyonu şeklinde değerlendirebilirsiniz. Porsiyon hakimiyeti olmanızı gerektirecek yegane konulardan biri olduğunu unutmayalım.

Sevgili annelerim unutmayın ki bebeğinizle temas halinde bulunmanız, birbirinizle sürekli iletişimde olmanız ve bol bol su içmeniz en önemli faktörlerin başında gelir. Bunun dışında süt kalitenizi ve miktarınızı yukarıda saydığım besinleri, çorbalarınızda, yemeklerinizde ve hatta kurabiyelerinizde kullanıp bebeğiniz için sütünüzün değerini artırabilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir anne sağlıklı bir bebek demektir.

Diyet-D Çanakkale administrator

Bir cevap yazın