DİYETTE MAHALLE BASKISI

DİYETTE MAHALLE BASKISI

Olumlu ya da olumsuz… Fark etmez. Bireylerin beslenme örüntülerine iyi ya da kötü yaptığınız her eleştiri ya da yorum ne yazı ki diyet kalitesini negatif etkilemektedir. Bu noktada iş tamamen sizde bitiyor. Bu yorumlara karşı duruşunuz, kararlılığınız, ruh halinizi pozitiflikten ayırmayacaktır.

  • Aşırı ısrar!

Yemezsen ölümü gör, dünyaya bir kere geliyoruz, tamam bu son olsun bunu ye, senin için yaptım ama az yağlı… Uzar gider bu cümleler. Bu gibi ısrarlara karşı hedefinize odaklanmanız ve neden hayır dediğinizi hatırlamanız çok önemlidir. Tabii bunu karşı tarafa açık bir şekilde anlatmalısınız. Tüketmek zorunda kalıyorsanız lütfen hayır tüketemem deyip dikkatleri daha da çekmeyin sadece küçük tadımlarla yetinin.

  • Aynı listeyi biz de yapsak olmaz mı?

Bakın buna vereceğiniz tek cevap var: Olmaz! Çünkü o liste size özel hazırlandı, sizin bedeninizin ihtiyaçları dikkate alındı, sizin ölçümlerinizle hesaplamalar yapıldı. Bu yüzden asla listenizi kimseyle paylaşmayın. Ne yaptın da bu kadar kilo verdin diyenlere: ‘Sağlıklı beslenme, yeterli su içimi ve egzersiz.’ politik yanıtını vererek konuyu kapatabilirsiniz.

  • Kilo kaybınıza duyulan üzüntü…

Artık kilo verme sarkacaksın, daha ne kadar kilo vereceksin, bittin, eridin, kaşık kadar kaldı suratın… Hepinizin bu cümleleri duyduğuna şüphem yok. Şöyle düşünelim; nasıl ki kilo verme sürecine kararı siz verdiniz ve diyetisyeninizle bir hedef belirlediniz, bu sürecin bitiminde de söz sahibi olan sadece siz ve diyetisyeninizdir. Kimsenin göz algısı ya da sevdiğiniz kıyafetin bedeni için zayıflamıyorsunuz. Tamamen kendinizi iyi hissettiğiniz anda bu iş olmuştur!

  • Bir tane bulamazken etrafınızda bir sürü diyetisyen oluverir…

Öyle değil mi? Bak sen onu bunu bırak bir de şundan iç, benim yaptığım programda bu kadar besin yok sen hayatta kilo veremezsin bu listeyle… Burada iş tamamen sizde bitiyor. Öncelikle bu konuyu tartıştığınız, bilimsel hiçbir tabanı olmayan tariflerle aklınızı allak bullak eden bireylerle; vakit, nakit, emek harcadığınız diyetisyeninizin bilgi seviyesi eş değer mi? Tıpkı elmanızın 100 gr, ekmeğinizin 25 gr olmasına dikkat edercesine bu konuda da hesaplamalarınızı yapmanızı istiyorum.

 

Siz siz olun, asla diyetinizde mahalle baskısına yer vermeyin. Bu arada şunu da söylemek istiyorum ki bu duruma alışmanız gerekmektedir çünkü siz diyette olduğunuz için böyle ortamlara ya da kişilere maruz kalmıyorsunuz. Tüketim algınız değiştikçe sizin de ilgi odağı olma parametreleriniz değişti. Tek fark bu… Herkes haftada 3 kilo vermek, 2 haftada 3 beden incelmek, 34 bedene girmek zorunda değil. Bu bilinçle geçirdiğiniz sağlıklı ve alışkanlığa dönüşmüş bir diyet serüveni dilerim.

Diyet-D Çanakkale administrator

Bir cevap yazın