ÇOCUĞUNUZU  BASKÜLLERE  KÜSTÜRMEYİN…

ÇOCUĞUNUZU  BASKÜLLERE  KÜSTÜRMEYİN…

Yetişkin olarak kendi bedenleriniz ile verdiğiniz mücadele farkında olmadan çocukların kilo ve beden algısını olumlu ya da olumsuz olarak etkiler.Her konuda olduğu gibi verdiğiniz mesaj değil çocuğun o anda sizden aldığı mesaj önemlidir.

Çocuklar bedenleriyle barışık doğarlar ancak  sonradan çevresel  etkiler  ile  vücudunu  inceler, sorgular ,kıyaslar. Anne ,baba veya etrafında hayranlık duyduğu kişiler varsa onlara benzemeye çalışırlar.Bazen ayna karşısında bedenini inceler .Bedenini sevmesini  ve onu sadece daha sağlıklı hale getirmek için uğraşması gerektiğini öğretmek gerekir.

Siz kendi bedeniniz ile ilgili eleştiri yaparken bile çocuk olumsuz mesaj kapar ve bedeni ile ilgili yanlış düşünceler oluşmaya başlar.Örneğin; dar pantolonum beni şişman gösterdi  , siyah  renk  zayıf gösterir ,göbeğimi içime çekmeliyim  ….

Sürekli tartılmak ve olumlu /olumsuz yorumlar yapmak size sağlık adına bir şey katmaz ,çocuğunuz için ise olumsuz uyarandır…Çocuk  tartının aslında sağlıklı bir gösterge olduğunu hiç bilmeyecek, ona hep kötü mesajlar veren bir cihaz olarak benimseyecektir!

Haftada 1 kez  sabah aç iken  ve çıplak olarak tartılması ve sürekli  yapılması  gerektiğini  ve not etmesi gerektiğini  ,büyümesini bu şekilde takip ettiğinizi anlatın.Sağlık uzmanı ile görüşmelerinizde boy ve kilo eğrisini de kendisi çizmesini sağlayın.

Besinleri ‘iyi besinler ’ ve ‘kötü besinler ’ olarak ayırmayın, siz onun için rol modelsiniz….Bazı besinler boy uzamasına ,bazı besinler daha güçlü olmamıza yardımcı olurken bazı besin olmayan maddeler ise sağlıksız olmamıza neden olur gibi açıklamalarda bulunun.  Önemli olan besinlerin tüketim şekilleri ve miktarlarıdır. Çocuğunuzu, sadece sağlıklı  besinlerle beslenen takıntılı bir birey haline getirmeyin. Ona besinlerle nasıl çeşitlilik kurabileceğini, ılımlı bir şekilde ne kadar tüketeceğini ,sağlıklı tercihleri nasıl oluşturacağını öğretin.

 

Beslenmeye  ait  olumsuz alışkanlıklar, obezite gelişiminde ciddi bir risk faktörüdür.

Diyet-D Çanakkale administrator

Bir cevap yazın